Cloud Forest w Singapurze

Krok po kroku w Gardens by the Bay

W deszczowe popołudnie szybko przemknęliśmy przez Dragonfly Bridge i zielony park wokół Supertree Grove (Gardens by the Bay).

Chmury nad SuperTree Grove w Singapurze
Chmury nad Supertree Grove w Singapurze

Flower Dome

Spiesząc się do Kwiatowej Kopuły (Flower Dome) na wyznaczoną godzinę, wskazaną na zakupionym przez internet bilecie, spoglądaliśmy na olbrzymich rozmiarów futurystyczne konstrukcje i zawieszoną nad naszymi głowami kładkę o długości 128 m (OCBC Skyway). Mieliśmy nieodparte wrażenie, że choć na superdrzewach posadzono niemal 163 tys. roślin z ponad 200 gatunków z całego świata, to nadal jest to struktura wykreślona na architektonicznych deskach, dla której środowisko naturalne stanowi jedynie daleką inspirację. Po drodze zaglądaliśmy do ogrodów malajskiego, chińskiego i indyjskiego, aż wreszcie dotarliśmy do górującej nad zielenią Flower Dome.

Kopuła Flower Dome w Singapurze
Kopuła Flower Dome w Singapurze

Ta największa na świecie szklana cieplarnia (o powierzchni ponad 1,2 tys. km²!), wpisana w 2015 r. do Księgi rekordów Guinnessa, kryje tysiące gatunków roślin.

Flower Dome w Singapurze
Flower Dome w Singapurze

Podzielono ją na kilka części, prezentujących roślinność charakterystyczną dla obszarów klimatycznych Morza Śródziemnego, Kalifornii, Australii, Ameryki Południowej i Afryki. Zobaczymy tu m.in. gaj oliwny, baobaby, sukulenty, a w strefie kwiatów – niezliczone gatunki storczyków. W ogrodzie stoi też wiele wykonanych z kwiatów, drewna i metalu ciekawych rzeźb i pomników.

Flower Dome w Singapurze
Flower Dome w Singapurze

To miejsce bardzo popularne wśród turystów i trudno w nim niestety znaleźć chwilę spokoju, dlatego warto odwiedzić je w godzinach porannych.

Rzeźba w Flower Dome w Singapurze
Rzeźba w Flower Dome w Singapurze

Cloud Forest

Po wyjściu z Flower Dome przeszliśmy na drugą stronę niewielkiego zadaszonego dziedzińca, żeby zajrzeć do Mglistego Lasu (Cloud Forest).

Cloud Forest w Singapurze
Cloud Forest w Singapurze

Wewnątrz tej również imponującej szklanej konstrukcji znajduje się 35-metrowy wodospad na sztucznej górze pokrytej tropikalną roślinnością. Pierwsze wrażenie jest niesamowite. Kaskadowo spadająca woda i niezliczone gatunki flory ogląda się przez lekką mgłę unoszącą się wokół. Podczas spaceru wiszącymi kładkami poprowadzonymi naokoło i wewnątrz zielonej konstrukcji można z bliska podziwiać np. orchidee czy rośliny mięsożerne.

Wodospad w Cloud Forest w Singapurze
Wodospad w Cloud Forest w Singapurze
Na szczycie Cloud Forest w Singapurze.
Na szczycie Cloud Forest w Singapurze.

Na szczycie góry usytuowano Zaginiony Świat (Lost World) – obszar z roślinnością występującą na wysokości ok. 2000 m n.p.m. Roztacza się stąd także piękny widok na zatokę Marina (Marina Bay).

Supertree Grove

Do wieczornego muzyczno-świetlnego spektaklu Garden Rhapsody w okolicy superdrzew mieliśmy jeszcze trochę czasu, który ku radości dzieci spędziliśmy na położonym tuż obok wodnym placu zabaw.

Zabawy na wodnym placu zabaw w Gardens by the Bay w Singapurze
Na wodnym placu zabaw w Gardens by the Bay w Singapurze

Bieganie z rówieśnikami między podświetlanymi strumieniami tak wciągnęło maluchy, że dopiero dalekie odgłosy muzyki uświadomiły nam rozpoczęcie się widowiska. Pokazy odbywają się codziennie o 19.45 i 20.45 i przyciągają tłumy widzów.

Pokaz świateł pod superdrzewami w Singapurze
Pokaz świateł pod superdrzewami w Singapurze z widoczną kładką OCBC
Feeria barw podczas pokazów w Supertree Grove
Feeria barw podczas pokazów w Supertree Grove

Stojąc pod superdrzewami, obserwowaliśmy feerię barw, która wraz z muzyką tworzyła magiczną atmosferę. Trochę żałowaliśmy, że nie jesteśmy na położonej 22 m wyżej kładce (OCBC Skyway), bo widowisko musiało z niej wyglądać spektakularnie. Po zakończeniu spektaklu przeszliśmy rozpiętym tuż nad wodą drewnianym pomostem w stronę słynnej rzeźby Planet.

Rzeźba Planet w Gardens by the Bay w Singapurze
Rzeźba Planet w Gardens by the Bay w Singapurze

Polecamy taki krótki, wieczorny spacer ze względu na niesamowity widok na oświetlony resort Marina Bay Sands kontrastujący z ciszą i spokojem panującymi wokół. Przez kilkadziesiąt minut minęło nas raptem kilka osób. W pobliskich Gardens by the Bay jest ponad 40 rzeźb stworzonych przez znanych artystów. Szczególnie zależało nam, żeby zobaczyć tę autorstwa Brytyjczyka Marca Quinna. To długa na 9 m i wysoka na 3 m figura z pomalowanego na biało brązu, przedstawiająca dziecko, syna twórcy, Lucasa. Wspierająca się jedynie na dłoni postać sprawia wrażenie wiszącej w powietrzu.

Rzeźba w Gardens by the Bay w Singapurze
Rzeźba w Gardens by the Bay w Singapurze

Przejdź do artykułów:
Rekordy Singapuru
Singapore Changi Airport – Najlepsze lotnisko świata wg Skytrax
Wycieczka do zoo w Singapurze
Atrakcje Marina Bay Sands w Singapurze

Artykuł ukazał się w magazynie All Inclusive

Napisał

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.